Την Κυριακή διεξάγεται η δεύτερη και τελευταία ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ18 που φιλοξενείται στο Πανθεσσαλικό στάδιο στο Βόλο.

Το πρωινό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας περιλαμβάνει προκριματικούς αγωνισμάτων οι τελικοί των οποίων θα διεξαχθούν, όπως προβλέπεται από το πρόγραμμα, το απόγευμα.

Στο πρωινό πρόγραμμα της δεύτερης ημέρας, μπορεί να είναι τα προκριματικά αγωνισμάτων αλλά περιλαμβάνει και έναν τελικό

Πρόκειται για τον τελικό του Βάδην ανδρών Κ18 του οποίου η εκκίνηση δόθηκε στις 08:00. Πρωταθλητής αναδέχτηκε ο Ελισσαίος Μπαρδάκης (Ολυμπιάδα Πάτρας) ο οποίος σταμάτησε το χρονόμετρο στα 51.34.08. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Κώστας Παιδούσης (Έφηβος Χίου και το χάλκινο ο Χρήστος Ράγκας (ΓΕ Νάουσας) με χρόνο 56.58.03. Το όριο για τους πανευρωπαϊκούς της κατηγορίας είναι 48.30.00 και δεν το έχει κανείς αθλητής.

Στους άνδρες ο Μύρωνας Ρεθυμνιωτάκης (Πήγασος Ηρακλέιου) πέτυχε την καλύτερη επίδοση με 56.26, Αλέξανδρος Πετρόπουλος (ΑΟ Φιλοθέης) 56.70 και Γιώργος Μανωλιάς (Έφηβος Χίου) 57.37 ήταν οι επόμενοι καλύτεροι από το σύνολο των προκριματικών και οι οποίοι θα αγωνιστούν στον τελικό το απόγευμα μαζί με τους άλλους προκρινόμενους.

Στις γυναίκες στα 400μ εμπόδια την καλύτερη επίδοση των προκριματικών πέτυχε η Νικολέτα Παππά (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) με χρόνο 1.04.34 και ακολούθησαν οι Φαίδρα Δανηλάτου (Ποσειδών Λουτρακίου) 1.04.61 και Ζωή Μπρουζούκη (Ζεύς Τρικάλων) με 1.06.59.

Η Μαρία Ραφαηλίδου (Πυγμή Ευόσμου πέτυχε την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό της σφαιροβολίας με επίδοση 14.45 που είναι καλύτερο από το όριο για τους πανευρωπαϊκούς Κ18 και το επιβεβαίωσε, αφού το έχει πετύχει και σε άλλη διοργάνωση, αλλά δεν μπορεί να συμμετάσχει στο Ευρωπαϊκό λόγω ηλικίας (2007). Δεύτερη καλύτερη επίδοση από την Αναστασία Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου) 13.88 και τρίτη Έλενα Μπασιάκου (Πρωτέας Ηγουμενίτσας) με 13.54.

Από τα δύο προκριματικά γκρουπ στο άλμα επί κοντώ τις καλύτερες επιδόσεις πέτυχαν οι Ηλιάνα Τριανταφύλλου (ΓΣ Σέρρες ’93) με 3.40μ, η Ευγενία Παναγιώτου (Ερμής Κων/λης 1877) 3.40μ, Πετρούλα Βολτέα (ΓΣ Σέρρες’93) 3.40μ και Αναστασία Μπουλίδη (ΓΣ Κηφισιάς) 3.40μ.

Στο μήκος προκρίθηκαν με τις καλύτερες επιδόσεις η Μικαέλα Λυρή (ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγ Δημητρίου) 5.97, η Άννα Μόζα (Αίολος Μακεδονίας) 5.69μ και η Ευγενία Σχίζα (ΑΟ Τρίτων Χαλκίδας) με 5.64μ.

Ο Γιώργος Σπανουδάκης (ΓΣ Ηλιούπολης) με επίδοση 2.02.52 που ήταν η καλύτερη από τις τρεις προκριματικές σειρές στα 800μ και οι Κώστας Παπαδημητρίου (Εθνικός ΓΣ) 2.02.79 και Θόδωρος Βλάχος (ΑΟ Πέλοψ) 2.03.15 μαζί με τους υπόλοιπους που προκρίθηκαν θα διεκδικήσουν τα μετάλλια στον απογευματινό τελικό.

Στον προκριματικό των 800μ έγιναν επίσης τρεις σειρές και τις καλύτερες επιδόσεις με τις οποίες προκρίθηκαν για τον τελικό πέτυχαν η Νέλλυ Φλουτάκου (ΣΑΚΑ) 2.18.42, η Μαρία Σταυριανού (Παγχιακός ΓΣ) 2.18.56 και Ιουλιάνα Ρούσσου με 2.19.09.

Χαλαρά και για να περάσουν το όριο πρόκρισης στο άλμα σε ύψος (1.88μ) Αντρέα Μίτα (ΕΥ Ζην Πρέβεζας), Γιώργος Μανωλόπουλος (Σπαρτιακός ΓΣ)και Πασχάλης Γενίκης όλοι με1.88μ.ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον απογευματινό τελικό και τη διεκδίκηση της νίκης.

Άνεμος ορίων στα 200 μέτρα 

Στα 200μ των ανδρών διεξήχθησαν 8 προκριματικές σειρές με τους αθλητές να διεκδικούν την πρόκριση στις τελικές σειρές αλλά και την επίτευξη ή την επιβεβαίωση των ορίων για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας. Οι οκτώ πρώτοι των προκριματικών έκαναν καλύτερη επίδοση από το όριο που είναι 22.45. Έτσι λοιπόν Βασίλης Κυριακίδης (ΓΣ Γλυφάδας 21.83 (+3,3), Πέτρος Παπαγιάννης (Βιτσέντζος Κορνάρος (22.19 (+3,0), Βασίλης Μήλιος (Ελ Βενιζέλος) 22.21 (+3,0), Στέλιος Γιαγκίτσης (Ολυμπιάδα Κηφισιάς) 22.24 (+2,1), Παναγιώτης Κεσκινίδης (Πολυνίκης Ορεστιάδας) 22.34 (+1,6), Λεωνίδας Λεοντιάδης (ΓΣ Κερατσινίου) 22.38 (+1,7) και Οδυσσέας Βρυσιώτης (ΑΕ Λάρισας) 22.43 (+1,2). Να σημειώσουμε πάντως ότι το όριο έχουν πετύχει σε άλλες διοργανώσεις οι Αντωνίου, Τάσσης, Κυριακίδης, Βρυσιώτης Τζιαμπίρης και Γιαγκίτσης. Όπως φαίνεται η κατάσταση θα ξεκαθαρίσει στις απογευματινές τελικές σειρές που αναμένεται να γίνει ένας από τους πιο εντυπωσιακούς αγώνες.

Σε αντίθεση με τα 200μ των ανδρών σε αυτό των 200μ των γυναικών οι επιδόσεις των αθλητριών από τις εννέα προκριματικές σειρές ήταν… μακράν του ορίου που είναι 25.20. Οι καλύτερες λοιπόν στον προκριματικό ήταν η Ήβη-Φανή Σενκάλα (Πήγασος Αγ Δημητρίου) που τερμάτισε σε 25.46 και είχε ήδη πετύχει καλύτερη επίδοση από το όριο σε άλλους αγώνες (σχολικούς), η Κατερίνα Σχοινοχωρίτη (Αριστέας Άργους) 25.48 (+3,6), Ανδριάννα Βουγά (Παναχαϊκή 25.64 (+2,1), η Ελένη Αργυροπούλου (Πελασγός Λάρισας) 25.68 και Μαρία Αναστασιάδου (Ολυμπιακή Δομή) 25.81 η οποία επίσης έχει καλύτερη επίδοση από το όριο από άλλης διοργάνωση. Όπως στο 200άρι ανδρών έτσι και στο γυναικών αναμένονται έντονος συναγωνισμός στις απογευματινές τελικές σειρές.

Ο Γιάννης Γκάρτσιος (ΓΣ Κηφισιάς) πέτυχε την καλύτερη επίδοση στον προκριματικό του μήκους με 6.72μ (+2,40 με τον Νίκο Γάταλο (ΓΕ Νάουσας) 6.66μ (+2,3) και Απόστολο Γρηγορίου (ΓΣ Βόλου) 6.60 να το ακολουθούν.

Πρόγραμμα

ΩΡΑ

 

ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ   ΟΡΙΟ
08.00 10.000 μ. ΒΑΔΗΝ     ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ  
08.15 ΣΦΥΡΟΒΟΛΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

(Βοηθητικό)

50.00 μ.
09:00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

(A΄ Γκρουπ)

ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

(Βοηθητικό)

13.00 μ.

 

09.30 ΜΗΚΟΣ

(Α΄+Β΄  Σκάμμα)

ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 5.55 μ.
09.30 ΥΨΟΣ

(Α΄ Γκρουπ)

ΑΝΔΡΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 1.88 μ.
09.30 ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

(Α΄ Γκρουπ)

ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 3.50 μ.

 

 09.30 400 μ. ΕΜΠ. ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
09:45 ΔΙΣΚΟΒΟΛΙΑ ΑΝΔΡΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

(Βοηθητικό)

45.00 μ.
09.55 400 μ. ΕΜΠ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ  
10:00 ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ

(Β΄ Γκρουπ)

ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

(Βοηθητικό)

13.00 μ.

 

10.15 ΕΠΙ ΚΟΝΤΩ

(Β΄ Γκρουπ)

ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 3.50 μ.

 

10.15 800 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ  
10.15 ΥΨΟΣ

(Β΄ Γκρουπ)

ΑΝΔΡΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 1.88 μ.
10.35 800 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ  
11.00 ΜΗΚΟΣ

(Α΄+Β΄ Σκάμμα)

ΑΝΔΡΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ 6.60 μ.
11.00 200 μ. ΑΝΔΡΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ
11.00 ΑΚΟΝΤΙΣΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ

(Βοηθητικό)

52.00 μ.
11.35 200 μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ