Επικαιρότητα
Με έξι μετάλλια και πολλές εμπειρίες ολοκλήρωσαν τα μέλη της ελληνικής ομάδας την παρουσία τους στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών Κ18

Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Κ18: Έξι μετάλλια και συνολικά καλές εμφανίσεις για το μέλλον του ελληνικού στίβου

Ο απολογισμός της ελληνικής ομάδας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών Κ18

Με έξι μετάλλια και πολλές εμπειρίες ολοκλήρωσαν τα μέλη της ελληνικής μας ομάδας την παρουσία τους στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ανδρών- Γυναικών Κ18 στην πόλη Σεβάστεια στην Τουρκία.

Η Μαρία Ραφαηλίδου ήταν για μία ακόμη φορά από τις πρωταγωνίστριες αφού κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια σε δισκοβολία και σφαιροβολία με 45,79 μ. και 15,94 μ., αντίστοιχα.

Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Βαλεντίνα Δρακοπούλου με 60,20 μ. στη σφυροβολία, αλλά και η Γεωργία – Θεοφανία Κατσαρού στον ακοντισμό με 50,95 μέτρα. Ο Νικόλας Σιδηρένιος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 71,30 μ. και η Παναγιώτα Μεντζελοπούλου ήταν τρίτη στα 100 μ. εμπ. με 14.18.

Τα μέλη της ομάδας θα λάβουν σε δύο εβδομάδες μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20, στον τελευταίο τους αγώνα πριν την έναρξη της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Οι αθλητές και αθλήτριες της κατηγορίας Κ18 είχαν την ευκαιρία να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας σε μία ακόμη διεθνή διοργάνωση τη φετινή σεζόν και να αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες, τις οποίες θα εξαργυρώσουν τα επόμενα χρόνια στα στάδια εντός και εκτός συνόρων.