Άλματα
Βαλκανικό Α/Γ: Νέο ατομικό ρεκόρ η Δόση

Ενθαρρυντικά μηνύματα έστειλε η Παναγιώτα Δόση από το Βαλκανικό Πρωτάθλημα της Σερβίας

Βαλκανικό Πρωτάθλημα: Φοβερή παρουσία πραγματοποίησε η Παναγιώτα Δόση στη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης που διεξάγεται στη Σερβία, αφού ξεπέρασε το 1,91 μ. στο άλμα σε ύψος και βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ.

Πριν από λίγες ημέρες ήταν δεύτερη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 με 1,89 μ. και τώρα έδειξε πως έχει ακόμη το περιθώριο να ανέβει ακόμη υψηλότερα.

Στη συνέχεια, η αθλήτρια του Θοδωρή Δόση δοκίμασε δίχως επιτυχία στο 1,93 μ., όσο είναι και το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας που μοιράζονται οι Αντωνία Στεργίου και Νίκη Μπακογιάννη.

Η 22χρονη πέτυχε την έβδομη επίδοση όλων των εποχών στη χώρα και, παράλληλα, φαίνεται πως εξασφάλισε θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ο Δημήτρης Τσιάμης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο τριπλούν με άλμα στα 16,33 μ. και πλέον θα συνεχίσει την προετοιμασία του για το Παγκόσμιo Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ο αθλητής δεν βρήκε το άλμα που ήθελε, ωστόσο για μια ακόμη φορά φέτος έδειξε πως είναι σε καλή κατάσταση.

Ο Ανδρέας Πανταζής έμεινε στα 15,90 μ. (6η θέση) και αναμένει πλέον να δει αν θα παραμείνει εντός πρόκρισης στο ranking για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Ο Γιάννης Καριοφύλλης έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις της σεζόν και μετά την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στο Βαλκανικό Α/Γ με 20.70 (0,9), επίδοση που αποτελεί ατομικό του ρεκόρ.

Ο αθλητής του Θύμιου Βέργου απέδειξε ξανά πως είναι πολύ δυνατός στα τελευταία μέτρα και παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο πρώτο 100άρι, κατάφερε να απειλήσει τον Τούρκου Γκουλίεβ, ο οποίος πήρε τη νίκη πάνω στο νήμα με 20.69.

Στην ίδια απόσταση ο Σωτήρης Γκαραγκάνης επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του με 21.38, επίδοση που του χάρισε την 9η θέση.

Στα 200 μ. των Γυναικών έγινε πολύ καλή κούρσα, ωστόσο ο ευνοϊκός άνεμος στέρησε μεγάλα ατομικά ρεκόρ.

Νικήτρια ήταν η Κύπρια Ολίβια Φωτοπούλου με 22.68 (2,1), ενώ ακολούθησε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου με 22.87 (2,1) και η Άρτεμις Αναστασίου με 23.13 (2,1).

Η Εμμανουηλίδου συγκέντρωσε πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της να προκριθεί στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης.

Η Ελισάβετ Πεσιρίδου σημείωσε μία ακόμη καλή επίδοση στη σεζόν με 13.19, επίδοση που της έδωσε την 8η θέση στο σύνολο των τριών σειρών.

Η αθλήτρια κυνηγά την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο, αφού πριν από τον σημερινό αγώνα ήταν στην 40η θέση.

Την 5η θέση στα ψηλά εμπόδια κατέλαβε ο Κώστας Δουβαλίδης με 13.84.

Στα 800 μ. καλή εμφάνιση από τον Χάρη Ξενιδάκη, ο οποίος τερμάτισε 5ος με 1.48.96.

Πηγή photo: ΣΕΓΑΣ