Δημόσιοι Δρόμοι
Γεμάτο από αγώνες σε δημόσιους δρόμους ήταν το Σαββατοκύριακο στο εξωτερικό. Ξεχώρισε η Έιλις Μακόλγκαν που πέτυχε ρεκόρ Ευρώπης στα 10χλμ.

Τι έγινε σε αγώνες σε Δημόσιο Δρόμο στο εξωτερικό- Νίκη η Ομπίρι, ρεκόρ Ευρώπης η Μακόλγκαν

Σε αγώνες 10χλμ. στο Μάντσεστερ νικήτρια ήταν η Έλεν Ομπίρι σε 30.15 και δεύτερη η Έιλις Μακόλγκαν σε 30.19 που πέτυχε ευρωπαϊκό ρεκόρ.

Η Βρετανίδα αθλήτρια μπορεί να ήταν δεύτερη, πίσω από την Κενυάτισσα δύο φορές ολυμπιονίκης Έλεν Ομπίρι, αλλά πέτυχε σπουδαία επίδοση στην κούρσα που έγινε στο Μάντσεστερ. Τερμάτισε σε 30.19 σπάζοντας το ευρωπαϊκό και εθνικό ρεκόρ. Έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ Βρετανίας και Ευρώπης που είχε η Πόλα Ράντκλιφ με 30.21 από τις 23 Φεβρουαρίου του 2003 στο Σαν Χουάν του Πουέρτο Ρίκο. Είναι η 4η επίδοση στον κόσμο, ενώ η Ομπίρι που ήταν πρώτη με 30.15 πέτυχε την τρίτη καλύτερη επίδοση στον κόσμο. Τρίτη στην κούρσα ήταν η Κενυάτισσα Ρουθ Τσεπνγκέτιτς με 30.29. Στους άνδρες νικητής ήταν ο Νεοζηλανδός Τζέικ Ρόμπερτσον με 28.06. Δεύτερος ήταν ο Αυστραλός Τζακ Ράινερ με 28.16 και τρίτος ο Ισπανός Αντόνιο Αμπαντία με 28.22.

Αναλυτικά τα κυριότερα αποτελέσματα από άλλους αγώνες σε δημόσιο δρόμο.

ΑΥΣΤΡΙΑ: Κενυατική υπόθεση ήταν ο αγώνας Asics 5χλμ. στη Βιέννη με τρεις αθλήτριες της χώρας να ανεβαίνουν στο βάθρο. Πρώτη τερμάτισε η Βίσοτι Τσεπνγκένο με 15.03, δεύτερη ήταν η Γκλάντις Τσεπκιρούι με 15.06 και τρίτη η Μίριαμ Τσεμπέτ με 15.26.

ΓΑΛΛΙΑ: Ο Κενυάτης Εμάνουελ Μπορ κυριάρχησε στον ημιμαραθώνιο στη Νις τερματίζοντας σε 1:01.18. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ετνατνέσγκ Αλάμριου από την Αιθιοπία σε 1:10.17.

ΗΠΑ: Στον ημιμαραθώνιο του Μπρούκλιν στη Νέα Υόρκη νικητής ήταν ο Μεξικανός Πατρίτσιο Καστίγιο με 1:03.58. Δεύτερος ήταν ο Χάρμπερτ Οκούτι από την Ουγκάντα σε 1:05.17 και τρίτος ο Αμερικανός Ράιαν Άρτσερ με 1:05.19. Στις γυναίκες κέρδισε η Αμερικανίδα Έριν Γκρέγκορι με 1:12.54 και δεύτερη ήταν η συμπατριώτισσά της Μπρίτζεντ Λάιος με 1:13.41, ενώ στην τρίτη θέση ήταν η Γαλλίδα Μαρί- Ανζέ Μπρουμελό με 1:13.46.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Η Ισπανίδα Έσθερ Γκερέρο κέρδισε τον αγώνα Μιλίου στην Αράντα με 4.51. Στους άνδρες νικητής ήταν ο συμπατριώτης της Ντανιέλ Άρτσε με 4.17.

ΙΤΑΛΙΑ: Στον ημιμαραθώνιο στο Μιλάνο μετείχαν 6.000- δρομείς. Νικητές ήταν ο Ντίκσον Σίμπα με 1:03.47 και στις γυναίκες η Ιταλίδα Τζιοβάνα Έπις με 1:11.46.

ΚΕΝΥΑ: Ο Μπέναρντ Κιπκιρούι κέρδισε την κούρσα 15χλμ. στο Ίτεν με 44.29 και στις γυναίκες η Στέλα Τσεσάνγκ σε 51.08.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Στο Σαν Χοσέ έγινε το 2ο πρωτάθλημα Βορείου και Κεντρικής Αμερικής (NACAC) στον ημιμαραθώνιο. Νικητές ήταν η Καναδή Σάσα Γκόλις με 1:17.55 και ο Αλμπέρτο Γκονζάλες από τη Γουατεμάλα με 1:03.30.

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ: Στο πρωτάθλημα Νοτίου Αμερικής στον μαραθώνιο που έγινε στην Ασουνσιόν νικητής ήταν ο Παραγουανός Ντέρλι Ραμόν Αγιάλα με 2:13.58. Στις γυναίκες τον τίτλο πήρε η Βραζιλιάνα Μιρέλα ντε Αντράντε με 2:39.57.

ΡΩΣΙΑ: Ο Βασίλι Μιζίνοφ κέρδισε το ρωσικό πρωτάθλημα στα 20χλμ. βάδην σε 1:18.41 στη διοργάνωση που έγινε στο Τσεμποκσάρι. Δεύτερος ήταν ο Αντόν Κουρμπάτοφ με 1:18.46 και τρίτος ο Ντανίλα Μαρτίνοφ με 1:18.50. Στα 35χλμ. βάδην δύο αθλητές κατέβηκαν τις 2 ώρες και 30 λεπτά. Ο Σεργκέι Κοζένικοφ που τερμάτισε σε 2:27.29 και ο Αλεκσάντρ Γκαρίν με 2:27.48. Στα 20χλμ. βάδην γυναικών τον τίτλο πήρε η Ρέικαν Καγκραμάνοβα με 1:27.35.

ΣΟΥΗΔΙΑ: Νικητές στον ημιμαραθώνιο στο Γκέτεμποργκ ήταν ο Κενυάτης Άμος Κιπρούτο με 60.50 και η Τίγκιστ Ασέφα από την Αιθιοπία με 68.20.

ΤΣΕΧΙΑ: Νικητές στον ημιμαραθώνιο στο Κάρλοβι Βάρι ήταν οι Τσέχοι Βιτ Παβλίστα με 68.16 και Πέτρα Παστόροβα με 77.41.

Φωτογραφία: azsportsimages/ Nassos Triantafyllou