Άλμα εις ύψος
Ο Αντώνης Μέρλος με 2,22μ. έκανε φετινό ρεκόρ, πλησίασε το ατομικό του, αλλά δεν έφθανε για να ανεβεί στο βάθρο στους Μεσογειακούς Αγώνες.

Θεσσαλονίκη: 2η νίκη του Αντώνη Μέρλου στο ύψος με 2,19μ.

Μετά τον Αντώνη Μέρλο, στο ύψος, τη δεύτερη θέση πήρε ο Γιώργος Φράγγογλου με 2,11μ. και την τρίτη ο Γρηγόρης Χάσος με 2,03μ.

Ο Αντώνης Μέρλος ήταν νικητής στο ύψος με 2,19μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στη Θεσσαλονίκη. Ήταν ο 2ος πανελλήνιος τίτλος του στο αγώνισμα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε καλή εμφάνιση και προσπάθησε να βελτιωθεί στη συνέχεια με 2,22μ., αλλά είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες. Πέρασε το 2,19μ. με την τρίτη προσπάθεια. Για τον άλτη του Γιώργου Τσούγκου αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα μετά το 2020. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Γιώργος Φράγγογλου με 2,11μ. που είναι ατομικό του και την τρίτη ο Γρηγόρης Χάσος με 2,03μ. Ν’ αναφέρουμε ό,τι τρίτος ήταν ο Αντρέα Μίτα με 2,07μ., αλλά λόγω ότι είναι γεννημένος το 2005 δεν έχει δικαίωμα στην κατάταξη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Α-Γ.

Ύψος: Αντώνης Μέρλος (ΠΑΟΚ) 2,19μ., Γιώργος Φράγγογλου (ΟΦΚΑ Σερρών) 2,11μ., Αντρέα Μίτα (ΑΣ Πρέβεζας Ευ Ζην) 2,07μ., Γρηγόρης Χάσος (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 2,03μ., Μιχάλης Καΐπης (ΑΟ Πατρών ο Κούρος) 1,98μ., Ιάσονας Ρούσσος- Παπαδάτος (ΑΟ Φιλοθέης) 1,93μ., Χρήστος Αλεξόπουλος (ΟΦΚΑ Σερρών) 1,93μ., Απόστολος Κουτσιόγκουλος (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) 1,93μ., Γιώργος Δόσης (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 1,83μ., Γιάννης Βαρβιάς (ΑΣ Αιγίου Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς) 1,84μ., Στέφανος Γκίτσης (ΟΚΑ Καβάλας) 1,84μ., Δημήτρης Κουτσίκας (ΑΕΚ) 1,84μ., Χρήστος Παπασταύρος (Αθηναϊκός Ομ. Αθλητισμού) ακυρώθηκε.