Ρίψεις
Σφυροβολία: Φοβερός αγώνας από Ζάλτο και Πολυχρονίου στο Όστιν (vids)

Σφυροβολία: Φοβερός αγώνας από Ζάλτο και Πολυχρονίου στο Όστιν (vid)

Δείτε video του ΣΕΓΑΣ από τη σφυροβολία στον τελικό του NCAA και συγκεκριμένα από την προσπάθεια του Κώστα Ζάλτου

Σφυροβολία: Τον καλύτερο αγώνα της ζωής τους έκαναν στον τελικό του NCAA ο Κώστας Ζάλτος και ο Νικόλας Πολυχρονίου.

Στο Όστιν του Τέξας, όπου γίνονται οι τελικοί των αμερικάνικων κολλεγίων, ο Κώστας Ζάλτος κατάφερε να πάρει τη δεύτερη θέση στη σφυροβολία, καταρρίπτοντας μάλιστα δύο φορές το ατομικό του ρεκόρ.

O 23χρονος πρωταθλητής είχε καλύτερη βολή στα 76,33 μ., βελτιώνοντας τα 75,27 μ. που ήταν το προηγούμενο ατομικό του ρεκόρ από τον περασμένο Απρίλιο.

Ο Ζάλτος, σε έναν εξαιρετικό αγώνα, ξεκίνησε με άκυρη προσπάθεια, συνέχισε με 75,57 μ. που επίσης ήταν νέο ατομικό ρεκόρ και στην τρίτη είχε 74,52 μ.

Έπειτα προχώρησε με 74,31 μ., στην πέμπτη του βολή έκανε τα 76,33 μ., ενώ ολοκλήρωσε τον αγώνα του με άκυρη βολή.

Πολύ καλό αγώνα έκανε όμως και ο Νικόλας Πολυχρονίου που κατέλαβε την πέμπτη θέση με 72,65 μέτρα.

O νεαρός πρωταθλητής ξεκίνησε με 68,51 μ., συνέχισε με 70,80 μ. και 72,56 μ., ακολούθησε το 69,70 μ., μια άκυρη και στην έκτη του προσπάθεια κατάφερε να σημειώσει τα 72,65 μέτρα.

Πρώτος ήταν ο Βρετανός Κένεθ Ικέτζι με 77,92 μ., ενώ το βάθρο έκλεισε με τον Τζόρνταν Γκέιστ με 75,97 μ. όπου πήρε την τρίτη θέση.