Στο ΣΕΦ διεξήχθη την Κυριακή ημερίδα κλειστού στίβου. Συμμετείχαν πολλοί Έλληνες πρωταθλητές. Οι αγώνες έγιναν σε τέσσερις περιόδους.

Πρωινό πρόγραμμα

Με μεγάλη συμμετοχή αθλητών και αθλητριών ξεκίνησε νωρίς το πρωί στο ΣΕΦ, η δεύτερη ημερίδα κλειστού στίβου, που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ.

Ο Δημήτρης Αντωνάτος (ΓΕ Κεφαλληνίας) ήταν ο αθλητής που ξεχώρισε στον πρωινό κύκλο με τη βολή του στα 18,93μ. (5κ.), επίδοση που είναι ατομικό του ρεκόρ. Επίσης, είναι κορυφαία στον κόσμο στην κατηγορία του και όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18. Ο αθλητής είχε ατομικό ρεκόρ 18,71μ. στον ανοιχτό και 18,57μ. στον κλειστό. Έδειξε πως το καλοκαίρι θα είναι σε θέση να κυνηγήσει ακόμη μεγαλύτερες βολές, δεδομένο του ότι ακόμη κάνει πολλές αλλαγές στην τεχνική του.

«Τους τελευταίους έξι μήνες έχουμε γυρίσει την τεχνική του σε περιστροφική κίνηση. Ανταποκρίνεται πολύ καλά και αυτό φαίνεται και στα αποτελέσματα. Ο Δημήτρης είναι ένας αθλητής που έχει μέλλον στο αγώνισμα και αυτός είναι κι ένας από τους λόγους που δε βιαζόμαστε. Κάθε χρονιά επικεντρωνόμαστε στο όργανο της κατηγορίας μας κι έτσι φέτος έχουμε ως στόχο τη συμμετοχή και διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στην Ιερουσαλήμ», είπε ο ένας εκ των δύο προπονητών του, Γρηγόρης Τζωρτζιάδης, στον ΣΕΓΑΣ.

Στον προκριματικό των 60 μ. Ανδρών του πρώτου κύκλου ο Κύπριος Φώτης Ιωάννου πέτυχε την καλύτερη επίδοση με 6.92. Στις γυναίκες γρηγορότερη όλων ήταν η κορασίδα Ελευθερία Χίσσα (ΣΑΚΑ) με 8.07.

Ο Αδαμάντιος Τζιώλης (ΓΣ Ηλιούπολης) ήταν ο γρηγορότερος στα 400 μ. της 1ης περιόδου με 51.47. Στο α΄ γκρουπ στο μήκος νικήτρια ήταν η κορασίδα Χαρά – Ελένη Παπανικολάου (ΑΟ Κάλλιστος) με 5,30μ.

Η Καλλιόπη Παυλακάκη (ΑΟ Κάλλιστος) ήταν η γρηγορότερη στα 200 μ. στις κούρσες της πρώτης περιόδου με 26.11.

Απογευματινό πρόγραμμα

Νωρίς ολοκληρώθηκε ο αγώνας για την Κλαούντια- Ελένη Πόλακ, η οποία είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 4,25μ.

Στα 60μ. καλός ο Κώστας Ζήκος, που επικράτησε σε 6.70.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη ήταν νικήτρια στις σειρές στα 60μ. σε 7.28 που βελτιώνει τη φετινή της επίδοση.

Στο τριπλούν η Σπυριδούλα Καρύδη στον πρώτο της φετινό αγώνα κέρδισε στο τριπλούν με άλμα στα 13,50μ.

Στα 800μ. στην πρώτη του φετινή εμφάνιση ο Χρήστος Κοτίτσας επικράτησε με 1.50.26.

Στο ύψος γυναικών νικήτρια ήταν η Τατιάνα Γκούσιν με 1,83μ. Είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στο 1,86μ.

Στα 800μ. πρώτη ήταν η Ανθή- Κοραΐνη Κυριακοπούλου με 2.11.17.

Στα 300μ. στους άνδρες πρώτος ήταν ο Γιάννης Ντέτσικας σε 34.07 και στις γυναίκες η Ανδριάνα Φέρρα σε 38.28. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια να θυμίσουμε ότι την περασμένη εβδομάδα στην ημερίδα του ΣΕΦ είχε κάνει 38.01. Ήταν η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα.

Στον τελικό των 60μ. ο Κώστας Ζήκος ήταν νικητής με 6.74.

Στον τελικό στα 60μ. γυναικών νίκησε η Ραφαέλα Σπανουδάκη με 7.29.

Η Μαρία Μαγκούλια στη σφαιροβολία έριξε 15,74μ. σημειώνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ.

Στα 1500μ. νικήτρια ήταν η Ντενίσα Μπάλλα με 4.38.36 και δεύτερη ήταν Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη με 4.38.67, η οποία έπιασε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 στην Ιερουσαλήμ.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Μαρίτα Αργυρού, η οποία πέτυχε ατομικά ρεκόρ τόσο στα 200μ., όσο και στα 400μ. Η αθλήτρια του Ανδρέα Λιναρδάτου αρχικά ήταν δεύτερη στο διακοσάρι με 24.85. Βελτίωσε το 25.37 που είχε, ενώ έκανε και απόλυτο ατομικό ρεκόρ, καθώς είχε 24.89 από πέρσι. Στη συνέχεια στα 400μ. επικράτησε με 54.97. Είχε 57.16.

Στα 60μ. εμπόδια ο Κώστας Δουβαλίδης ήταν νικητής με 7.98.

Στα 60μ. εμπόδια η Ελισάβετ Πεσιρίδου κέρδισε σε 8.33.

Αποτελέσματα

3.000μ. βάδην (Γ): Μαρία- Φιλίππα Γατή (Ίκαρος Ν. Ιωνίας) 15.25.09, Σεβαστιανή Ασλανίδου (Ίκαρος Ν. Ιωνίας) 15.53.39, Παυλίνα- Μαρία Βασιλείου (Ίκαρος Ν. Ιωνίας) 17.37.23.

Επί κοντώ (Γ): Αλίνα- Αμαλία Φλώρου (ΓΣ Κηφισιάς) 3,95μ., Μιλένα Ποστίκα (ΑΟ Μεγάρων) 3,65μ., Μαρία Αριστοτέλους (ΑΟ Φιλοθέης) 3,45μ.

Μήκος (Γ): Χαρά Ελένη Παπανικολάου (ΑΟ Κάλλιστος) 5,30μ., Χαρίκλεια Μαργέτη (ΑΟ Μεγάρων) 4,92μ., Φανή Λύκου (ΑΟ Τρίτων Χαλκίδας) 4,90μ.

Σφαιροβολία Κ18 (Α): Δημήτρης Αντωνάτος (ΓΕ Κεφαλληνίας) 18,93μ., Νικόλαος Δαρβίρας (ΓΣ Πήγασος Αγ. Δημητρίου) 16,44μ., Αντώνης Μπεκιάρης (Αίολος Κορυδαλλού) 13,67μ.

60μ. (Α) προκριματικός: 6η σειρά: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) 6.70, Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 6.82, Γιάννης Βοσκόπουλος (ΑΟ Δρομέας Βάρης) 6.83.

60μ. (Α) προκριματικός: 7η σειρά: Δημήτρης Χρυσάφης (ΑΣΣ Αλ. Μακεδονίας) 6.80, Νικόλαος Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου) 6.81, Παναγιώτης Τριβυζάς (ΠΑΟ) 6.86.

Τριπλούν (Γ): Σπυριδούλα Καρύδη (ΑΟ Κάλλιστος) 13,50μ., Δάφνη Ντουλαπτσή-Τέιβεν (Κούρος Πατρών) 12,60μ., Νικολέτα Χρυσάνθου (Κύπρος) 12,22μ.

800μ. (Α): Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλ. Μακεδονίας) 1.50.26, Χρήστος Δημητρίου (Κύπρος) 1.50.53, Εράλντο Κεραμάς (ΟΣΦΠ) 1.51.83.

60μ. (Γ) προκριματικός: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) 7.28, Παρασκευή Ανδρέου (Κύπρος) 7.47, Μαριάννα Πισιάρα (Κύπρος) 7.49.

Σφαιροβολία Κ20 (Α): Θανάσης Ζάραγκας (Πήγασος Αγ. Δημητρίου) 15,42μ., Κώστας Γκοτσόπουλος (Αρίων Πατρών) 14,78μ.

800μ. (Γ): Ανθή- Κοραΐνη Κυριακοπούλου (ΠΑΟ) 2.11.17, Εύα- Παρασκευή Ιλάρι- Μπαραμπούτη (Νίκη Βύρωνα) 2.19.00, Νικολέτα Κυνατίδου (ΠΓΣ) 2.20.46.

Ύψος (Γ): Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς) 1,83μ., Παναγιώτα Δόση (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 1,79μ., Ελευθερία Χριστογεώργου (ΓΣ Κηφισιάς) 1,76μ.

300μ. (Α): Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου) 34.07, Σπύρος- Ηλίας Δουκατέλης (ΓΣ Κερκυραϊκός) 34.15, Ιερόθεος Δρίτσας (ΟΣΦΠ) 35.49.

300μ. (Γ): Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ) 38.28, Άννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) 39.30, Ευαγγελία Λαμπόγλου (Άθλος Κερατσινίου) 41.16.

Τριπλούν (Α): Δημήτρης Αυθίνος (ΓΣ Κηφισιάς) 14,93μ., Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος (ΓΣ Μεσσηνιακός) 14,31μ., Δημήτρης Μονόπωλης (ΓΣ Κηφισιάς) 13,90μ.

60μ. (Α): Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) 6.74, Δημήτρης Χρυσάφης (ΑΣΣ Αλ. Μακεδονίας) 6.80, Γιάννης Βοσκόπουλος (ΑΟ Δρομέας Βάρης) 6.85.

60μ. (Γ) τελικός: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης) 7.29, Μαριάννα Πισιάρα (Κύπρος) 7.46, Άρτεμις Αναστασίου (ΠΑΟ) 7.48.

Σφαιροβολία Κ18 (Γ): Λαμπρινή Κυριαζή (Αίολος Κορυδαλλού) 11,32μ., Χριστίνα Ζάννη (Ερμής Ιλίου) 10,89μ., Μαργαρίτα Πυλαρινού (ΣΚΑ Χολαργού- Παπάγου) 9,10μ.

Σφαιροβολία (Γ): Μαρία Μαγκούλια (Καζώνης Καλύμνου) 15,74μ., Παρασκευή Θρασυβούλου (Κύπρος) 13,47μ., Ελεονώρα Τσόγκα (ΓΣ Κηφισιάς) 10,80μ.

3.000μ. (Α): Ματέους- Κριστόφ Ματζιάρ (ΑΟ Μυκόνου) 8.51.81, Αλέξανδρος Μανιφάβας (ΓΑΣ Ιλισός) 8.53.86, Κυριάκος Μπέης (ΠΓΣ) 8.56.39.

3.000μ. (Γ): Ευσταθία Φλώρου (Νίκη Βόλου) 10.13.46, Ευδοξία Καμούζα (Νίκη Βύρωνα) 10.39.06, Ρέα-Αναστασία Θεοφιλίδου (ΣΚΑ Χολαργού-Παπάγου) 11.03.91.

200μ. (Α): Παναγιώτης Τριβυζάς (ΠΑΟ) 21.57, Νικόλαος Παναγιωτόπουλος (Άθλος Κερατσινίου) 21.66, Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΑΟ Κάλλιστος) 21.69.

Μήκος (Γ): Οξάνα Κορένεβα (ΓΣ Κηφισιάς) 5,91μ., Αναστασία Σαρλάνη (Μεσογείων Αμεινίας) 5,79μ., Παντελίτσα Χαραλάμπους (Κύπρος) 5,51μ.

200μ. (Γ): Άννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς) 24.79, Μαρίτα Αργυρού (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 24.85, Άννα Ευδοξία Μπάρτζου (Άρης Θ.) 25.27.

1.500μ. (Α): Παναγιώτης Πετρουλάκης (ΓΑΣ Ιλισός) 3.51.98, Μάρκος Γκούρλιας (Παναξιακός) 3.52.45, Ρομουάλντ Μπροσσέ (ΓΣ Κηφισιάς) 3.54.14.

1.500μ. (Γ): Ντενίσα Μπάλλα (ΠΓΣ) 4.38.36, Ηλιάνα Χατζηπαναγιώτη (ΑΣ Σχολή Μωραΐτη) 4.38.67, Ευσταθία Φλώρου (Νίκη Βόλου) 4.54.78.

400μ. (Α): Γιάννης Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Ε.Μ. Σταματίου) 48.34, Χαρίδημος Ξενιδάκης (Σητειακός) 49.32, Διονύσης Μέρμηγκας (ΓΕΑ Τρικάλων) 50.59.

400μ. (Γ): Μαρίτα Αργυρού (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 54.97, Ευαγγελία Ζυγόρη (ΓΣ Γλυφάδας) 57.17, Ελπίδα-Ιωάννα Καρκαλάτου (ΑΟ Μυκόνου) 57.32.

60μ. εμπόδια (Α): Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελ. Βενιζέλος) 7.98, Μιχάλης Κιάφας (ΑΣΣ Αλ. Μακεδονίας) 8.22, Ευθύμης Καραγιώργος (ΠΑΟΚ) 8.40.

Επί κοντώ (Α): Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης) 5,05μ., Νίκανδρος Στυλιανού (Κύπρος) 5,05μ., Παύλος Κριαράς (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 4,40μ.

60μ. εμπόδια Κ18 (Α): Αλεξάντρ Μπεσσόννυ (ΦΓΣ Σπάρτης) 8.08, Δημήτρης Μηλιώτης (Αστέρας Αιγάλεω) 8.49, Νικόλαος Τσώνης (ΑΟ Π. Φαλήρου) 8.56.

60μ. εμπόδια Κ20 (Α): Πέτρος Σάλπας (ΑΣΕ Δούκα) δεν τερμάτισε.

Σφαιροβολία (Α): Κώστας Αλεξιάδης (Κύπρος) 16,73μ., Αννίβας Οικονόμου (Μεσογείων Αμεινίας) 16,72μ., Χρήστος Τασιούδης (ΓΣ Χαϊδαρίου) 14,20μ.

Ύψος (Α):  Κυριάκος Παμπάκας (Κύπρος) 2,03μ., Φίλιπ Μρίσιτς (Κροατία) 2,03μ., Μιχάλης Καΐπης (Κούρος Πατρών) 1,97μ.

Μήκος (Α): Νίκος Ανδρικόπουλος (Μεσογείων Αμεινίας) 7,13μ., Άγγελος Ανδρεοσόπουλος (Κούρος Πατρών) 7,10μ., Γιώργος Σκαρλάτος (ΠΓΣ) 7,06μ.

60μ. εμπόδια Κ18 (Γ): Φαίδρα Δανηλάτου (Ποσειδών Λουτρακίου) 9.11, Δανάη Μπέλη (ΑΟ Κάλλιστος) 9.31, Ιωάννα Χριστίνα Τσώνη (Ντερή) 9.40.

Ολοκληρώθηκε η ημερίδα στο ΣΕΦ.

Πλήρη αποτελέσματα

Results_13.2