Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20: Το ενδιαφέρον του Παγκόσμιου στίβου μεταφέρεται πλέον από το Όρεγκον στο Κάλι εκεί όπου θα γίνει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών Κ20 από την 1η έως τις 6 Αυγούστου.

Στη διοργάνωση θα συμμετάσχουν 1.533 αθλητές και αθλήτριες από 145 χώρες του κόσμου.

Η χώρα μας θα δώσει δυναμικό παρών στη διοργάνωση με 24 αθλητές και αθλήτριες ικανούς για καλές παρουσίες. Η WA ανακοίνωσε σήμερα τις συμμετοχές ανά αγωνίσματα από τις οποίες και προκύπτουν οι πρώτες εκτιμήσεις για την πορεία των μελών μας στη διοργάνωση.

Η σφυροβολία και η δισκοβολία Ανδρών είναι τα δυνατά μας αγωνίσματα, αφού εκεί οι αθλητές μας είναι σε υψηλές θέσεις στην κατάταξη.

Ο Νικόλας Πολυχρονίου έχει την δεύτερη επίδοση στο σύνολο των 24, ενώ μία θέση πίσω ακολουθεί ο Γιάννης Κορακίδης. Στη δισκοβολία ο Κώστας Μπουζάκης είναι έβδομος και ο Δημήτρης Παυλίδης ένατος.

Σε υψηλές θέσεις βρίσκεται η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου, που είναι 11η στα 100 μ. και 12η στα 200 μέτρα. Θέση στον τελικό θα διεκδικήσουν τόσο οι Ρέτσα και Τριανταφύλλου στο επί κοντώ, όσο και η Σωτηρία Ράπτη στο τριπλούν και η Αρετή Φιλιππίδου στη δισκοβολία.

Καλά πλασαρίσματα θα επιδιώξει η Μαρία Κάσσου στις αποστάσεις, αλλά και η Αναστασία Ντραγκομίροβα σε σφαιροβολία και έπταθλο.

Άνδρες Κ20

2ος/24 Σφυροβολία: Νίκος Πολυχρονίου (ΑΕΚ) 77,72 μ./77,72 μ.
3/24 Σφυροβολία: Γιάννης Κορακίδης (ΓΣ Μανδρών) 77,52 μ./77,52 μ.
5/18 Ύψος: Γρηγόρης Χάσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 2,19 μ.(i)/2,09
7/23 Δισκοβολία: Κώστας Μπουζάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος) 61.42 μ./61,42 μ.
9/23 Δισκοβολία: Δημήτρης Παυλίδης (ΑΙΑΣ Κιλκίς) 60,27 μ./60,27 μ.
23/30 Μήκος: Νίκος Σταματονικολός (ΓΣ Ηλιούπολης) 7,55 μ./7,55 μ.
25/30 10.000 μ. βάδην: Ανδρέας Παπαστεργίου (ΣΟΑ Φωκιανός Καρδίτσας) 43.37.16/43.37.16
26/30 10.000 μ. βάδην: Ανδρέας Μπαχός (ΑΣ Αιγίου Αθηνόδωρος) 43.40.34/43.40.34
26/30 Σφαιροβολία: Θεοφάνης Μαυροδόντης (ΓΑΣ Χολαργού) 18,47 μ./18,47 μ.
47/56 110 μ. εμπ.: Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ Σέρρες) 13.98/13.98

Γυναίκες Κ20
9η/22 Επί κοντώ: Αναστασία Ρέτσα (Αμεινίας Μεσογείων) 4,15μ./4,15 μ.
9η/22 Ηλιάννα Τριανταφύλλου (ΓΣ Σέρρες 93) 4,15μ./4,15 μ.
11η/57 200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 11.44/11.44
12η/75 100 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 23.41/23.41
12/17 3.000 μ.: Μαρία Κάσσου (Πανναξιακός) 9.26.16/9.26.16
12/33 Τριπλούν: Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣΙ) 13,11 μ./13,11 μ.
12/31 Δισκοβολία: Αρετή Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) 52,32 μ./55,12 μ.
14/21 5.000 μ.: Μαρία Κάσσου (Πανναξιακός) 16.22.13/16.22.13
16/24 Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) 15,28/15,69 μ.
20/24 Σφαιροβολία: Μαρία Ανδρεάδη (ΓΣ Κερατσινίου) 14,78 μ./14,78 μ.
20/27 7αθλο: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος) 5.331/5.331
26/27 3.000 μ. στιπλ: Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής) 10.34.13/10.34.13
26/38 Μήκος: Κωνσταντίνα Μπερτσιμά (Ερμής Σχηματαρίου) 6,21 μ./6,21 μ.
26/42 10.000 μ. βάδην: Αναστασία Αντωνοπούλου (Ικαρος Ν. Ιωνίας) 49.23.73
30/48 400 μ. εμπ.: Βασιλική Μητσιούλη (Ζευς Τρικάλων) 59.80/59.80
33/38 Μηκος: Μικαέλα Λυρή (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 6,15 μ./6,15 μ.
40/53 100 μ. εμπ.: Χαβά Ντελίου (ΟΦΚΑ οι Ροδιονίκες) 14.00/14.00

Το πρόγραμμα των αθλητών και αθλητριών μας

1η ημέρα (1/8)
19.40 Σφαιροβολία (Γ) πρ. ΝτραγκομίροβαΑνδρεάδη
20.32 3.000 μ. στιπλ (Γ) πρ. Καλλιμογιάννη
21.45 Μήκος (Α) πρ. Σταματονικολός
01.05 ή 02.27 Δισκοβολία (Γ) πρ. Φιλιππίδου
01.15 110 μ. εμπ. (Α) πρ. Ρούμτσιος
01.26 Επί κοντώ (Γ) πρ. ΤριανταφύλλουΡέτσα
03.00 3.000 μ. (Γ) Τελικός Κάσσου
03.38 Σφαιροβολία (Α) πρ. Μαυροδόντης

2η ημέρα (2/8)
21.25 400 μ. εμπ. (Γ) πρ. Μητσιούλη
22.01 ή 23.20 Σφυροβολία (Α) πρ. ΠολυχρονίουΚορακίδης
22.30 100 μ. (Γ) πρ. Εμμανουηλίδου
01.10 110 μ. εμπ. (Α) ημ.
01.15 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
02.15 Μήκος (Α) Τελικός
03.15 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

3η ημέρα (3/8)
19.00 100 μ. εμπ. 7αθλου Ντραγκομίροβα
19.45 Μήκος (Γ) πρ. ΜπερτσιμάΛυρή
19.55 Ύψος 7αθλου Ντραγκομίροβα
01.00 Σφαιροβολία 7αθλου Ντραγκομίροβα
01.05 400 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
01.55 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
02.05 100 μ. (Γ) Ημ.
02.17 Ύψος (Γ) πρ. Χάσος
02.30 200 μ. 7αθλου Ντραγκομίροβα
03.25 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
04.25 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
04.35 100 μ. (Γ) Τελικός

4η ημέρα (4/8)
19.05 100 μ. εμπ. (Γ) πρ. Ντελίου
19.30 Μήκος 7αθλου Ντραγκομίροβα
21.24 ή 22.30 Ακοντισμός 7αθλου Ντραγκομίροβα
21.50 200 μ. (Γ) πρ.
02.15 200 μ. (Γ) Ημ.
02.45 Σφυροβολία (Α) Τελικός
03.10 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός
03.20 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός

5η ημέρα (5/8)
18.30 10.000 μ. βάδην (Γ) Τελικός Αντωνοπούλου
19.25 ή 20.35 Δισκοβολία (Α) πρ. ΜπουζάκηςΠαυλίδης
19.30 Τριπλούν (Γ) πρ. Ράπτη
19.35 10.000 μ. βάδην (Α) ΠαπαστεργίουΜπαχός
01.00 Μήκος (Γ) Τελικός
01.05 100 μ. εμπ. (Γ) Ημ.
01.10 Ύψος (Α) Τελικός
02.20 200 μ. (Γ) Τελικός

6η ημέρα (6/8)
01.30 Δισκοβολία (Α) Τελικός
01.40 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
01.50 Τριπλούν (Γ) Τελικός
02.25 5.000 μ. (Γ) Τελικός Κάσσου