Γενικά
Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20: Δέκα ελληνικές συμμετοχές κάνουν ντεμπούτο

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20: Οι δέκα ελληνικές συμμετοχές την πρώτη μέρα

Δέκα αθλητές και αθλήτριες από την ελληνική ομάδα ξεκίνησαν τους αγώνες τους την πρώτη ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ20 στο Κάλι της Κολομβίας

Updated

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20: Δέκα συμμετοχές στο ελληνικό ντεμπούτο στο Κάλι της Κολομβίας.

Mε 14.21μ. η Μαρία Ανδρεάδη ήρθε 17η και με 13.58μ. η Αναστασία Ντραγκομίροβα κατέλαβε την 18η θέση στο σύνολο των δύο γρουπ στον προκριματικό της σφαιροβολίας.

Στη 19η θέση η Βασιλική Καλλιμογιάννη (σ.σ. 10η θέση την 1η προκριματική σειρά) στα 3.000μ ΦΕ με χρόνο 10.58.34.

Η Δέσποινα Αρετή Φιλιππίδου έριξε βολή στα 52.48μ και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό της δισκοβολίας, βελτιώνοντας το φετινό της ρεκόρ (52.32μ.).

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης της κατηγορίας Κ18, Ηλιάνα Τριανταφύλλου, με άλμα στα 4.05μ. κατάφερε να περάσει στον τελικό ενώ η Αναστασία Ρέτσα με 3.95μ. δεν μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό του άλματος επί κοντώ.

Την όγδοη θέση στον κόσμο στα 3.000 μ. κατέκτησε η Μαρία Κάσσου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας.

Η αθλήτρια του Σταύρου Καρρέ ακολούθησε γρήγορη τακτική αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό και τελικά τερμάτισε όγδοη.

Η Μαρία Κάσσου έκανε 9.35.90 (σ.σ. 9.26.16 το ατομικό της ρεκόρ).

Ο Νίκος Σταματονικολός προκρίθηκε στον τελικό του μήκους με 7.62μ.

«Φυλάω το καλό άλμα για τον τελικό και εύχομαι να μου βγει. Είμαι σε πολύ καλή κατάσταση και το ότι αγωνίστηκα πρωί δεν με επηρέασε. Ο συναγωνισμός είναι σε υψηλό επίπεδο και μου έδωσε κίνητρο για καλύτερη προσπάθεια στον προκριματικό. Το πίστεψα ότι θα πάω στον τελικό όπου θέλω ένα μεγάλο άλμα..» μας είπε ο Νίκος Σταματονικολός μετά τον αγώνα.

Ο τελικός του αγωνίσματος θα διεξαχθεί σήμερα στις 00.15.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Χρήστο Ρούμτσιο στον προκριματικό στα 110μ με εμπόδια.

Ο αθλητής του Παναγιώτη Γούλα πέτυχε ατομικό ρεκόρ και προκρίθηκε για τον ημιτελικό του αγωνίσματος, με 13.82 (σ.σ. δεύτερος στην 3η προκριματική σειρά).

Ο Χρήστος Ρούμτσιος βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ που είχε από τις 28 Μαΐου με 13.98.

Ο Θεοφάνης Μαυροδόντης με 16.50μ. (σ.σ. ατομικό ρεκόρ 18.47μ.) στην σφαιροβολία δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του αγωνίσματος.

Θυμίζουμε ότι οι αγώνες μεταδίδονται σε livestreaming μετάδοση στο κανάλι της WA στο Youtube και στο Facebook.

Διονύσης Αντωνέλλος

Ξεκίνησα με το blogging. Mετά με κέρδισε το ραδιόφωνο και αργότερα με νίκησε η τηλεόραση. Ενδιαφέρον για ότι συμβαίνει στα ελληνοτουρκικά. Δεν μπορώ όμως να αφήσω και μια μεγάλη μου αγάπη, τον Στίβο. Τυχερός που γνώρισα κάποιους ανθρώπους και με έκαναν καλύτερο άνθρωπο.

Διονύσης Αντωνέλλος - Αρθρογραφία Facebook of Διονύσης Αντωνέλλος X of Διονύσης Αντωνέλλος