Γενικά
Γεμάτο από ελληνικές συμμετοχές είναι το πρόγραμμα της τρίτης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ18 που διεξάγεται στην Ιερουσαλήμ.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18: Μεγάλο ενδιαφέρον στο πρόγραμμα της τρίτης ημέρας

Πρώτες ελληνικές συμμετοχές στην Ιερουσαλήμ ήταν της Μικαέλας Λυρή και της Άννας Μόζα στον προκριματικό του μήκους, όπου δεν κατάφεραν να περάσουν στον τελικό.

Συνολικά έξι αθλητές και αθλήτριες μας μετέχουν σε τελικούς των αγωνισμάτων τους και διεκδικούν τη διάκριση και μια θέση στο βάθρο των νικητών, ενώ αρκετοί ακόμη ξεκινούν την προσπάθεια τους στη διοργάνωση.

Εκτός Λυρή και Μόζα

Οι πρώτες ελληνικές συμμετοχές ήταν της Μικαέλας Λυρή και της Άννας Μόζα στον προκριματικό του μήκους. Οι δύο νεαρές Ελληνίδες δεν κατάφεραν να περάσουν στον τελικό. Η πρώτη αγωνίστηκε στο πρώτο γκρουπ και με καλύτερο άλμα στα 5,50μ. (+0,9) πήρε την 10η θέση. Η δεύτερη μετείχε στο δεύτερο γκρουπ και είχε τρεις άκυρες προσπάθειες.

Ο Παπαδόπουλος 9ος και ο Αντωνάτος 10ος στη σφαίρα

Δεν κατάφεραν να έχουν καλύτερο πλασάρισμα ο Χρήστος Παπαδόπουλος και ο Δημήτρης Αντωνάτος στον τελικό της σφαιροβολίας. Έμειναν στην 9η θέση ο πρώτος με βολή στα 17,44μ. και στην 10η θέση ο δεύτερος με 17,34μ. Έτσι, έμειναν και εκτός οκτάδας, ώστε να έχουν δικαίωμα για έξι προσπάθειες.

Εκτός τελικού η Μικτή σκυτάλη κοριτσιών

Εκτός τελικού έμεινε η Μικτή σκυτάλη των κοριτσιών. Η τετράδα με τις Βεατρίκη Καλυψώ Ντούγκου, Ήβη- Φανή Σενκάλα, Κατερίνα Νατσιοπούλου και η Άννα- Μαρία Ίβιτς έτρεξε στην 3η προκριματική σειρά και πήρε την 3η θέση με 2.12.62. Στο σύνολο κατέλαβε την 11η θέση.

Στον τελικό η Μικτή αγοριών

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε η Εθνική ομάδα Μικτής αγοριών, που προκρίθηκε στον τελικό. Η τετράδα με τους Νικήτα- Ραφαήλ Μπούρα, Χαρίτων Τάσση, Αντώνη Τζιαμπίρη και Βλαδίμηρο Ανδρεάδη έτρεξε στην πρώτη σειρά και τερμάτισε πρώτη σε 1.56.03.

Πρόκριση για Γρηγορίου και Γρέψιο στο τριπλούν

Πολύ καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι αθλητές μας στον προκριματικό του τριπλούν.  Ο Αποστόλης Γρηγορίου και ο Γρηγόρης Γρέψιος προκρίθηκαν με το όριο στον τελικό της Πέμπτης. Ο Γρηγορίου σημείωσε 14,84 μ. (0,9) και βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 14,70 μέτρα. Εξίσου αποδοτικός ήταν και ο Γρέψιος, που σημείωσε 14,07 μ. στην πρώτη προσπάθεια και 14,72 μ. στη δεύτερη και αύριο θα επιδιώξει να προσεγγίσει το ατομικό του 15,20 μέτρα.

Στο πρώτο προκριματικό γκρουπ του ακοντισμού αγωνίστηκε η Καλλιόπη Μεϊμάρη, η οποία κατέλαβε την 13η θέση στο γκρουπ της και την 26η στο σύνολο με 37,63 μέτρα. Στο ίδιο αγώνισμα η Αποστολία Ματσέλα σημείωσε 43,07 μ. και κατέλαβε την21η θέση.

Ο Νίκος Αλεξόπουλος ξεκίνησε σήμερα την προσπάθεια του στο 10αθλο Ανδρών Κ18. Ο νεαρός έκανε 11.72 στα 100 μ., 6,41 μ. (2,0) στο μήκος και 13,40 μ. στη σφαιροβολία και ολοκλήρωσε το πρωινό πρόγραμμα με 2.076 β.