Επικαιρότητα
Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας: Τέταρτη θέση η Βαλαχά στα 3.000 μ., στους τελικούς οι Παναγιώτου, Αντωνάτος και Λυρή

Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας: 4η η Βαλαχά, στους τελικούς οι Παναγιώτου, Αντωνάτος και Λυρή

Αναλυτικά οι ελληνικές επιδόσεις στο Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας του Μάριμπορ

Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας: Διαβάστε αναλυτικά τι έκαναν οι Έλληνες την πρώτη ημέρα της διοργάνωσης που διεξάγεται στο Μάριμπορ (Σλοβενία).

Το πρωί η Εβίνα Παναγιώτου προκρίθηκε στον τελικό του επί κοντώ.

Χρειάστηκε άλμα στα 3,70 μ. για να βρεθεί ανάμεσα στις συμμετέχουσες που θα επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο την Τετάρτη (26/7, 18.25).

Η αθλήτρια του Νίκου Βαρσάμη, το 2022, αναδείχθηκε «χρυσή» στην αντίστοιχη διοργάνωση με άλμα στα 3,95 μ., ενώ φέτος έχει ξεπεράσει τα 4.08 μ., η οποία είναι η κορυφαία επίδοση ανάμεσα στις αθλήτριες που μετέχουν.

Τις προσπάθειες του στο 10αθλο ξεκίνησε ο Νίκος Αλεξόπουλος, ο οποίος τερμάτισε σε 11.64 τα 100 μ. και σημείωσε 6,35 μ. στο μήκος.

Ο Γιώργος Σπανουδάκης συμμετείχε στα 800 μ., ωστόσο δεν μπόρεσε να τερματίσει, αφού κλείστηκε κατά τη διάρκεια της κούρσας, δέχθηκε κάποια σπρωξίματα και τελικά έπεσε.

Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ Νεότητας: Σπουδαία επίδοση η Βαλαχά

Το απόγευμα η Μυρτώ Βαλαχά έκανε εξαιρετική παρουσία και με 9.35.10 κατέκτησε την τέταρτη θέση στα 3.000 μέτρα.

Η νεαρή αθλήτρια από την Πάτρα συνέτριψε το ατομικό της ρεκόρ, το οποίο ήταν 9:57.74 από την αντίστοιχη διοργάνωση στη Μπάνσκα Μπίστριτσα το 2022, ενώ πέτυχε και επίδοση καλύτερη από το όριο συμμετοχής για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20.

Η 16χρονη αθλήτρια εκμεταλλεύτηκε τον ρυθμό που είχε στην κούρσα, επομένως κατάφερε να ξεπεράσει τον εαυτό της.

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Δημήτρης Αντωνάτος, ο οποίος προκρίθηκε στον τελικό της σφαιροβολίας με βολή στα 20,37 μ. που ήταν η καλύτερη βολή του προκριματικού.

Πριν από λίγες ημέρες, ο αθλητής σημείωσε 20,98 μ. σε αγώνες που έγιναν στον Πύργο.

Στον τελικό του μήκους θα λάβει μέρος η Μικαέλα Λυρή, η οποία είχε καλύτερο άλμα στα 5,96 μέτρα.

Στον προκριματικό των 400 μ. αγωνίστηκε η Νέλλυ Φλουτάκου που με 57.04 κατέλαβε την πέμπτη θέση στη σειρά της.

Στα 110 μ. εμπ. ο Μύρων Ρεθυμνιωτάκης ήταν τέταρτος στην πρώτη προκριματική σειρά με 14.20 και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο αγώνισμα.

Πηγή photo: ΣΕΓΑΣ