Δημόσιοι Δρόμοι
Πολλοί αγώνες διεξήχθησαν τις προηγούμενες ημέρες σε διάφορες πόλεις ανά τον κόσμο. Αυτή την εποχή συνεχίζονται οι αγώνες σε δημόσιο δρόμο.

Αποτελέσματα από αγώνες σε δημόσιο δρόμο στο εξωτερικό (9-1-23)

Από τους αγώνες σε δημόσιο δρόμο ξεχώρισαν στο Ελγοϊμπάρ το μίτινγκ (Gold) ανωμάλου δρόμου με νικητές τον Αιθίοπα Σέλεμον Μπαρέγκα και την Ραχίλ Ντάνιελ από την Ερυθραία.

Το Stivostime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από διάφορους αγώνες που έγιναν τις τελευταίες ημέρες.

ΓΑΛΛΙΑ: Σε αγώνα 10χλμ. στη Νις νικητές ήταν ο Αλγερινός Σαλίμ Κεντάρ με 28.39 και η Γαλλίδα Σοφί Τονό με 32.50.

ΗΑΕ: Σε αγώνα 5χλμ. στο Ντουμπάι νικητές ήταν στους άνδρες ο Κενυάτης Πολ Κόμο με 15.16 και στις γυναίκες η Νοτιοαφρικανή Γκέρντα Στάιν με 16.48.

ΚΕΝΥΑ: Η Γουίνι Κιμουτάι με 32.54 και ο Τσαρλς Λόκιρ με 28.32, ο Κενυάτης δρομέας που έχει βάση του την Ιαπωνία, κέρδισαν το πρωτάθλημα Κένυας για την περιφέρειας Βορείου Ριφτ στον ανώμαλο δρόμο στα 10χλμ. που έγινε στο Μαραλάλ.

ΕΛΝΤΟΡΕΤ: Στο κενυστικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου για το κεντρικό Ριφτ που έγινε στο Ελντορέτ και στα 10χλμ. νικητές ήταν η Ντόρκας Τούτεκ με 34.32 και ο Μακσόν Κιμγκέτιτς με 29.31.

ΚΕΡΙΤΣΟ: Στο κενυατικό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου για το νότιο Ριφτ και στα 10χλμ. νικητές ήταν ο Κόλινς Κίπκοριρ με 29.39 και η Μέρσιλαϊν Τσερόνο με 34.59.

ΙΝΔΙΑ: Στην πόλη Σουαλκούτσι Μπάλι Σορ έγινε το 57ο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου της Ινδίας, όπου στα 10χλμ. νικητές ήταν ο Χέμαρατς Γκούρτζαρ με 30.24 και η Τσάβι Γιαντάβ με 35.05.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Η Ραχίλ Ντάνιελ από την Ερυθραία κέρδισε τον αγώνα ανωμάλου δρόμου στο Ελγοϊμπάρ καλύπτοντας τα 7,6χλμ. σε 25.43. Πρόκειται για τον 79ο αγώνα «Χουάν Μουγουέρτσα», κατηγορίας WCTT Gold. Δεύτερη ήταν η Κενυάτισσα Εντίνα Τζέμπιτοκ με 25.51 και τρίτη ήταν η Γουίνφρεντ Γιάβι από το Μπαχρέιν με 25.58, ενώ ακολούθησαν άλλες δύο δυνατές αθλήτριες, η Κενυάτισσα Μάργκαρετ Κιπκεμπόι με 26.16 και η Φράνσιν Νιονσάμπα από το Μπουρούντι με 26.30. Καλύτερη Ευρωπαία ήταν η Βρετανίδα Πόπι Τανκ με 27.29 που τερμάτισε στην έκτη θέση. Ο Αιθίοπας ολυμπιονίκης στα 10.000μ. Σέλεμον Μπαρέγκα ήταν νικητής στην κούρσα των ανδρών καλύπτοντας τα 10,8χλμ. σε 33.14. Δεύτερος ήταν ο Μπιρχάνου Μπάλιου από το Μπαχρέιν με 33.27 και τρίτος ο Ισπανός Αντέλ Μεχάαλ με 33.39.

ΜΑΡΟΚΟ: Η Μαροκινή Ρκία Ελ Μουκίμ με 69.55 και ο Αιθίοπας Γουόρκου Μπερέντα με 62.40 ήταν οι νικητές στον ημιμαραθώνιο στην Ταμέσνα. Παράλληλα έγινε κούρσα 10χλμ. με νικητές τους Μαροκινούς Φατίμα Εζάχρα Γκαρντάντι με 33.14 και Χισάμ Ουελάντα με 28.44.

ΤΑΓΓΕΡΗ: Ο Αιθίοπας Μενγκέστου Τεντέτσα κέρδισε τον αγώνα 10χλμ. στην Ταγγέρη με 27.50, αφήνοντας δεύτερο τον Κενυάτη Μπράβιν Κίπροπ με 28.04. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Μεμπράτ Γκιντάι από την Αιθιοπία με 31.44.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ο Βέλγος Σουφιάν Μπουτσίκι κέρδισε τον ημιμαραθώνιο στο Έγκμοντ με 1:07.31, αφήνοντας δεύτερο τον Τομ Χέντρικσε με 1:08.19 και τρίτο τον Χαλίντ Τσούκουντ με 1:08.19. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Ολλανδή «χάλκινη» πρωταθλήτρια Ευρώπης στο μαραθώνιο Νίνκε Μπρίνκμαν με 1:18.24. Στον αγώνα μετείχαν περίπου 15.000 δρομείς.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Ο Αργεντινός Φεντερίκο Μπρούνο με 29.07 και η συμπατριώτισσά του Φλορέντσια Μπορέλι ήταν οι νικητές του αγώνα 10χλμ. Σαν Φερνάντο που έγινε στην πόλη Μαλδονάδο. Παράλληλα έγινε το πρωτάθλημα Ουρουγουάης με νικητές τον Ερνέστο Ζαμόρα με 30.55 που ήταν δεύτερος στη γενική και την Μαρία Πία Φερνάντεζ με 37.13 που ήταν τρίτη στη γενική.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Ο Κενυάτης Ισαάκ Κιμπέτ Τσεμπούγιο ήταν ο νικητής στον ημιμαραθώνιο που έγινε στα Άδανα με 62.28 και άφησε δεύτερο τον Ισαάκ Κιμπέτ από την Ουγκάντα με 62.29. Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κενυάτισσα Ντέιζι Κιμέλι με 71.22.

Φωτογραφία: Stivostime/ Angelos Zymaras